NEPASIDUOK BLOGIUKUI

NEPASIDUOK BLOGIUKUI

„Ar aš nesunaikinu savo priešų, padarydamas juos savo draugais?“JAV prezidentas Abraomas LinkolnasSuvokimas, kad galime mokytis iš savo klaidų nėra naujiena, o jei dar išmoktume ir blogiukus išnaudoti savo tikslų siekimui, tai būtų visai gerai. Apie tai kaip tai galima padaryti ir pasidalinsiu šiame naujienlaiškyje.

Ar daug priešų turite? Aš šiai dienai turiu keturis, ir jus su jais supažindinsiu. Neturite priešų? Aš gi ne apie žmones, o apie tuos blogiukus, kurie mums trukdo daryti tai ką norime, siekti to ko norime, gyventi taip kaip norime. Tai blogiukai, kurie tūno mūsų viduje. Tuoj pabandysime juos surasti ir išmoksime su jais kovoti.

Daug lengviau kovoti su kažkuo kitu, nei su savimi. Paprasta gyvenimiška situacija – parduotuvėje keliaujame pro pyragėlių vitriną, labai labai norime pyragėlio, negi dabar atsisakysime? Gi buvo tokia sunki diena, ir tikrai galime sau leisti ir save palepinti, nors ir žinome, kad nereikėtų, bet kaip sunku atsispirti, tik šį kartą – o jei pasuktume viską kitaip? Tas blogiukas Pyragėliukas mane gundo, kad jį nusipirkčiau, jau tikrai jam nepasiduosiu!!! Tegu neklapsi į mane tomis šokoladinėmis akelėmis! Tegu nevilioja kokosiniu kremu su migdolais, nepasiduosiu taip lengvai. Va eisiu ir praeisiu ir nieko jis man nepadarys!
Arba analogiška situacija – kaip sunku ryte keltis, kaip norėčiau dar pasivolioti ar pasnausti patogioje lovoje, gal atsikelsiu vėliau, nieko čia baisaus, jei kelias valandas leisiu sau patinginiauti. Žinoma, kad patinginiauti kartais reikia, bet jei tos kelios valandos pavirsta į keturias, atsikeliame persimiegoję, ir rodos, kad visą energiją, kurią bandėme sukaupti ten lovoje ir palikome. O jei čia ne mes patys sugalvojome tinginiauti? Jei tas blogasis Tinginys mus įviliojo į savo pinkles, paleido migdančią miglą, kuri mus užburia, jis gi nori, kad mes tik gulėtume lovoje ir nieko nedarytume, o kiek buvome priplanavę, o kiek turėjome nuveikti… 

Kas jūsų blogiukai? Lengviausia atsispirti kažkam ką galima identifikuoti. Štai paveiksliuke manieji, tikriausiai iš pavadinimų galima nuspėti kuo jie užsiima. Man patinka priskirti kiekvienam ir po paveikslėlį, taip lengviau juos įsivaizduoju, jei jums irgi norėsis paieškoti savų, tai galima tiesiog Google vaizduose įvesti evil/fantasy. Kuo geriau pažįstate savo blogiuką, tuo lengviau su jais kovoti, surasti tinkamą ginklą ar galią, kuri padėtų jiems atsispirti. Jei žinote, kokiose situacijose jie atsiranda, galima bandyti jų tiesiog išvengti. Jie visi labai skirtingi, kažkas užsuka kasdien, kažkas beveik nesirodo. Bet kuo daugiau apie juos žinau, kuo aiškiau suprantu kaip jų saugotis ar išvengti, tuo lengviau susidoroti.

MANO IŠŠŪKIS JUMS: Griebkite lapą popieriaus ir pabandykite aprašyti bent vieną iš savo blogiukų. Jei turite laiko galite net surasti tinkamą paveikslą. Neribokite savo fantazijos! Kuo daugiau apie savo blogiuką žinosite, tuo lengviau bus su juo kovoti.

  • Kas jis? Sugalvokite vardą.
  • Ką jis daro? Ko siekia? Kaip jums kenkia? Gal jis veikia kompleksiškai ir kenkia net keliais būdais.
  • Kada dažniausiai pasireiškia? Ką galima daryti, kad jo nesutiktumėte/kad jis nepasirodytų?
  • O jei pasirodo, kaip jam atsispirti? Gal galite panaudoti savo super galią/slaptą ginklą ir susidoroti su juo?

Išbandykite kaip tai veikia. Svarbiausia – sugebėti jį pamatyti/pajausti ir nepamiršti su juo kovoti.

KOLEGOMS: identifikuoti + kovoti

Vaikams daug lengviau įsivaizduoti blogiukus, jie gi tiek daug jų pažįsta: filmuose, žaidimuose, knygose, pasakose. Tik dažnai jiems sunku sugalvoti, kad ir į savo problemas galima pažiūrėti kaip į blogiukus. 
Ar vaikai turi vidinių blogiukų? Žinoma! Tas kuris trukdo susikaupti, tas kuris erzina, tas kuris tiesiog neleidžia mokytis, tas kuris nepaleidžia nuo kompiuterinio žaidimo.

Blogiukų identifikavimas ir kovos su jais būdai gali būti įdomi ir kūrybingumą skatinanti veikla. Galite pasinaudoti klausimais iš mano iššūkio jums. 
Ką daryti jau juos identifikavus? Galimos kelios strategijos, kurios padėtų:

  1. VENGTI. Tai paprasčiausias būdas, tačiau ne visada veiksmingas, nes sudėtingesnėje situacijoje valia gali būti ne tiek ištreniruota. Jei nuolay vengsime blogiukų, galime sunkiau atsilaikyti juos sutikę. Pvz. Labai įprasta situacija su nesveiku maistu, tiesiog jo neturėti, ar neiti ten kur jo yra.
  2. ATSISPIRTI. Tai toks aktyvesnis būdas, kai mes nebijome su jais susidurti, bet susidūrę imamės veiksmų, kurie tuos blogiukus iš karto nuginkluoja. Pvz. Kai užpuola tinginystė ir visiškai nenorime tvarkytis, galime sukaupti jėgas, nustatyti laikmatį 1, 3 ar 5 minutėm ir tiesiog pradėti kovą su blogiuku (tvarkytis).
  3. PRISITAIKYTI. Ne pasiduoti, bet rasti būdą/strategiją, kuris padėtų kovojant. Pvz. Jei nuolat pamirštame išgerti vitaminus, ir tas Pamiršėjas blogiukas niekur nedings, kad ir kaip bekovotume, tai telefone nustatytas priminimas bus tobulas ginklas prisitaikant prie tokios situacijos. 
  4. MESTI IŠŠŪKĮ. Tiesiog tiesiai savęs paklausti: Ar tikrai tas blogiukas taip mane įtakoja? Ar tikrai jis gali man pakenkti?” Jei nuolat neramu dėl atsiskaitymų mokykloje, gal ne su nerimu reikėtų kovoti, bet pagalvoti iš kur tas nerimas atsiranda? Gal šiek tiek nerimauti nieko blogo? Jei nerimaujama daug, gal galima kažką padaryti ir pasijusti drąsiau?
  5. PASIKEISTI. Tikriausiai sunkiausias dalykas. Tiesiog priversti blogiuką tapti sąjungininku. Pavyzdžiui, kylančią energiją iš pykčio ar liūdesį galima nukreipti kita linkme, perkelti ir ištransliuoti kitokiais būdais. 

Blogiukų nereikia bijoti, reikia juos atpažinti ir išmokti su jais kovoti.

Parašykite komentarą

Loading

Parašykite komentarą

Į viršų