Kablio modelis

Nir Eyal amerikiečių rašytojas, kurio sukurtą Kablio (Hook) modelį būtina žinoti kalbant apie žaidybinimą, smulkiai papasakoja savo teoriją knygoje „Hooked: How to Build Habit-Forming Products”. O aš tik trumpai apžvelgsiu kas tai per modelis ir kaip jis veikia.

Norint sudominti besimokančiuosius/vartotojus/klientus bet kokia mūsų siūloma veikla, reikėtų juos „užkabinti”. Visų pirma į veiklą mus įtraukia trigeris. Trigeriai gali būti vidiniai ir išoriniai (kaip ir motyvacija). Vidiniai trigeriai, tai mūsų mintys ir ketinimai, kai patys sugalvojame, kad mums reikia užsiimti vienokia ar kitokia veikla. O išoriniai trigeriai – skatinimas veikti iš išorės, gal mums kažkas liepia, įsako, įkalba, kažką pažada, paprašo. Kaip ten bebūtų vedami vienokių ar kitokių paskatų nusprendžiame imtis veiklos.

Apie tai, kad veiksmą turi lydėti bet kokios formos apdovanojimas (daiktai, taškai, galimybės, palengvinimai, premijos ir kt.) žinome, bet labai dažnai veikla čia ir baigiasi. Trigeris -> Veiksmas -> Apdovanojimas. Bet kaip atrasti tą kablį? Tam įtakos turi Investicija/indėlis. Jei norime, kad mokinys/vartotojas/klientas nenuklaidžiotų kažkur kitur, kad nereikėtų laukti kol vėl jam atsiras kažkoks vidinis ar išorinis postūmis atlikti veiksmą, reikia užtikrinti, kad veiklos metu būtų pakankamai investuota į tą veiklą.

Tai visiškai neturi būti susiję su finansiniais dalykais, mes investuojame daug: mes investuojame laiką, pastangas, darbą, mokymąsi. Kaip sunku mesti studijas, jei liko tik metai, kaip giliai viduje norisi, kad mokytojas vis gi paklaustų, jei mokeisi visą naktį, kaip pikta, kai nepavyksta kelionė, kurią kruopščiai planavome visą mėnesį. Kuo daugiau mes investuojame, tuo ilgiau norime likti veikloje. O beje nors tai nebūtinai turi būti finansinė investicija, bet apgavikai dažnai tuo pasinaudoja. Gavus didelį palikimą iš nežinomo turtuolio (apie kurio mirtį sužinojome iš el. pašte Spam aplanke rasto laiško) pradžioje mūsų paprašo visai nedidelės sumos, po to vis didesnės ir didesnės, kol galiausiai pagalvojame, kad TIEK suinvestavus būtų tikrai nesąmonė, jei negausime to palikimo, nors pradžioje sumos atrodo tokios nekaltos.

Taigi, norėdami, kad veiksmas nesibaigtų tik apdovanojimu, nepamirškite veiklos papildymo investicija. O jus yra „užkabinusi” kažkokia investicija?

Loading

Į viršų